Historia sekcji lekkoatletycznej

Sekcja lekkiej atletyki przy Klubie Sportowym „Włókniarz” (obecnie „Agros”) powstała we wrześniu 1992 roku. Założycielami pierwszego żarskiego klubu (sekcji lekkoatletycznej) w Żarach byli: Irena Zdunek i Krzysztof Skorupa. We wcześniejszych latach lekka atletyka istniała w mieście, ale zawsze była to filia klubów zielonogórskich. W 1995 roku z pracy w klubie zrezygnowała pani Irena Zdunek, a rok później pracę z młodzieżą zaczął pan Andrzej Kempa, który pracował do 1999 roku. W latach 1992 – 99 czołowymi zawodnikami „Agrosu” byli: Mirosław Mariasz, Mariusz Kamiński, Paweł Czekajło, Daniel Babula, Michał Makowicz, Olga Bącal, Katarzyna Klisowska.

Od 1999 roku w klubie pracowało trzech trenerów zajmujących się szkoleniem młodzieży, byli to: Krzysztof Skorupa, Dariusz Wisz i Andrzej Boguszewski. W 2002 r. klub nawiązał ścisłą współpracę z żarskimi szkołami – Szkoła Podstawowa nr 5 (2002-2007) i Gimnazjum nr 3 – (2002-2015) w których to udało się stworzyć klasy o rozszerzonym programie wychowania fizycznego w których dyscypliną wiodącą była lekka atletyka. Szkoły te należały do najlepszych w województwie w łącznej punktacji Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. W latach 2000-2005 czołowymi zawodnikami klubu byli: Ardelli Joanna, Załucka Adrianna, Senderek Żaklina, Badowski Krzysztof, Hudyma Grzegorz, Sawicki Przemysław, Adamski Łukasz.

Nasza praca poparta wynikami dostrzeżona została przez największy klub w województwie ZLKL Zielona Góra, z którym to w latach 2004-2007 roku podpisaliśmy umowę o współpracy. W 2008 r. na emeryturę odchodzi Andrzej Boguszewski, a w latach 2009-2012 w klubie z grupą skoczków pracuje pani Ewa Gralak. W latach 2006-2010 czołowymi zawodnikami klubu byli: Skorupa Marek, Jasiński Patryk, Krupa Damian, Szestało Piotr, Chełminiak Katarzyna, Malendowicz Miłosz.

W latach 2012-2014 dzięki dużej ilości punktów zdobytych przez sekcję we Współzawodnictwie Dzieci i Młodzieży lekkoatleci zostają powołani do Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży LZS. W 2015 r. w Żarach zostaje podpisane porozumienie między Urzędem Miasta a PZLA i w ramach projektu „Lekkoatletyka dla każdego” w Gimnazjum nr 3 w Żarach powstają lekkoatletyczne klasy sportowe, w szkołach podstawowych powstają Ośrodki Lekkoatletyczne prowadzone przez Dariusza Kołacza obecnie Wioletę Łabul i Żaklinę Senderek, jak również powstaje Gimnazjalny Ośrodek LA prowadzony przez Joannę Skorupę. Dzięki projektowi młodzież uczestnicząca w programie otrzymuje dresy, plecaki, darmowe obiady, natomiast sekcja wzbogaca się o profesjonalny sprzęt treningowy. W latach 2011-2015 czołowymi zawodnikami w klubie są: Ciechanowicz Marcin, Kołodziej Mateusz, Rozmys Michał, Paweł Kondycki, Mutwil Hubert, Semegin Bartosz, Gałandziej Jakub i Rajko Karolina.

Co roku trenerzy oraz trenująca młodzież stawia sobie coraz to większe wymagania, które udaje się realizować dzięki dobrej organizacji pracy. Klub organizuje wiele imprez lekkoatletycznych na terenie miasta dla całego rejonu, celem ich jest przyciągnięcie jak największej rzeszy dzieci na stadion lekkoatletyczny. Imprezą która cieszy się największym powodzeniem wśród dzieci są „Czwartki lekkoatletyczne” (2003-2016) organizowane wspólnie z UKS-ami „Bolko” i „Gladiator” które to w głównej mierze przyczyniają się do wyszukiwania młodych lekkoatletycznych talentów, Halowy Mityng Lekkoatletyczny dla Szkół Podstawowych (2013-2016), oraz zawody lekkoatletyczne z cyklu Żarskiej i Powiatowej Olimpiady Młodzieży. W latach 2000 – 2016 nasi zawodnicy zdobyli w Mistrzostwach Województwa 485 medali w tym 200 złotych, w Mistrzostwach Makroregionalnych 121 medali (42 złote), oraz 89 medali na Finałach Ogólnopolskich (25 złotych). Obecnie sekcja zrzesza ok. 70 młodych sportowców którzy trenują na stadionie „Syrena”, oraz na obiektach Gimnazjum nr 3 w Żarach a zajęcia prowadzą: Krzysztof Skorupa, Dariusz Wisz i Joanna Skorupa, grupami naborowymi opiekują się Żakina Senderek i Dariusz Kołacz obecnie Wioleta Łabul.